Cookie policy: This site uses cookies to simplify and improve your usage and experience of this website. Cookies are small text files stored on the device you are using to access this website. For more information on how we use and manage cookies please take a look at our privacy and cookie policies. Your privacy is important to us and our policy is to neither share nor sell your personal information to any external organisation or party; nor to use behavioural analysis for advertising to you.

Queen's Birthday Honours

LIFE PEERS

Sir Ronald Oxburgh, KBE, rector, Imperial College of Science, Technology and Medicine; Vivien Stern, secretary general, Penal Reform International.

KNIGHTS

William Adsetts, OBE, chair of governors, Sheffield Hallam University, for services to the community in Sheffield; Brian Fender, CMG, for services to the University of Keele and the Higher Education Funding Council for England; Philip Ledger, CBE, principal, Royal Scottish Academy of Music and Drama, for services to music; John Marsh, CBE, for services to the agricultural industry and to agricultural education; Paul Nurse, director-general, Imperial Cancer Research Fund, for services to cell biology and to cancer research; Robert O'Nions, FRS, professor of the physics and chemistry of minerals, University of Oxford, for services to the earth sciences; Richard Peto, FRS, for services to epidemiology and to cancer prevention; Robert Haldane Smith, for services to the National Museums of Scotland; Bernard Williams, emeritus professor of moral philosophy and fellow of All Souls College, University of Oxford, for services to philosophy.

KNIGHT COMMANDERS OF THE ORDER OF THE BATH (KCB)

Michael Bichard, permanent secretary, Department for Education and Employment; John Vereker, CB, permanent secretary, Department for International Development.

DAME COMMANDERS OF THE ORDER OF THE

BRITISH EMPIRE (DBE)

A. S. Byatt, CBE, for services to literature; Lesley Southgate, GP, London, for services to standards of practice and to primary care.

COMMANDERS OF THE

ORDER OF THE BRITISH

EMPIRE (CBE)

Michael Adler, chairman, National Aids Trust; John Anderson, chairman, Building Regulations Advisory Committee; Alan Baddeley, FRS, professor of psychology, University of Bristol, for services to the study of memory; Jangu Banatvala, professor of clinical virology, United Medical and Dental Schools, for services to the prevention of viral hepatitis; John Bayley, for services to English literature; Averil Cameron, warden, Keble College, Oxford, for services to classical scholarship; Ian Cameron, vice-chancellor, University of Wales College of Medicine, for services to respiratory medicine and to higher education; Melhado Chevannes, for services to multicultural nursing; Eric Clive, commissioner, Scottish Law Commission; Michael Collier, lately chief executive, Funding Agency for Schools; Judge Paul Collins, director of studies, Judicial Studies Board; Anthony Culyer, for services to research and development in the NHS; Dianne Edwards, FRS, distinguished research professor of palaeobotany, University of Wales, for services to botany; Lady Antonia Fraser, for services to literature; Peter Garland, for services to cancer research and to biotechnology; Eric Hassall, DSC, chairman, British Geological Survey, for services to business-science links; John Hunt, for services to management development; Meirion Lewis, lately senior fellow, Defence Evaluation and Research Agency; Ruth Lister, professor of social policy, Loughborough University, for services to social issues; Derek Lovejoy, for services to landscape architecture; Rona MacKie, professor of dermatology, University of Glasgow, for services to dermatology and melanoma research; Elizabeth Russell, for services to public health medicine; Martin Weale, director, National Institute of Economic and Social Research.

OFFICERS OF THE ORDER OF THE BRITISH EMPIRE (OBE)

William Alsop, for services to architecture; David Anderson, head of education, Victoria and Albert Museum, for services to museums; Michael Anderson, professor of economic and social history, University of Edinburgh, for services to education; Desmond Archer, for services to ophthalmic surgery; William Lilly Black, for services to the University of Kingston-upon-Hull; Frederick Boal, for services to regional planning and urban development; Ian Bremner, deputy director, Rowett Research Institute, for services to biological science; Fred Brown, FRS, for services to the Spongiform Encephalopathy Advisory Committee; Peter Cochrane, for services to global telecommunications; Christine Crathorne, Grade 7, Department for Education and Employment; David Crompton, for services to the development of healthcare services in West Africa; Peter Davison, research professor of English, De Montfort University, for services to literature; John Dolan, head, central library, Birmingham City Council, for services to librarianship and information provision; John Dunbar, for services to architectural history;

James Durcan, principal, Ruskin College, Oxford, for services to adult education; Roger Ellis, for services to third-level education; Ian Ferguson, for services to palynology and botany and to the Royal Botanic Gardens, Kew; Donald Filleul, for services to the cultural and historical heritage of Jersey; Cedric Ford, for charitable services to the university and city of Nottingham; Frederick Gordon, for public service; David Green, RAF, for services to the Spitfire Society;

John Hamilton, director and chairman, Co Durham Training and Enterprise Council, for services to industrial, training and education issues; Tom Hassall, lately secretary/chief executive, Royal Commission on the Historical Monuments of England; John Hayward, registrar and secretary, University of Durham, and provost, University of Durham, Stockton Campus, for services to higher education management; Patsy Healey, director, Centre for Research in European Urban Environments, department of town and country planning, University of Newcastle, for services to planning; Dietrich Hofmann, director, design unit, University of Newcastle, for services to the Royal Navy;

George Jones, for services to the National Consumer Council; Frederick Last, lately member, Scottish Natural Heritage, for services to environmental science; Catherine Law, senior research fellow, Medical Research Council's environmental epidemiology unit, University of Southampton, for services to public health; Roger Luxton, principal inspector, London borough of Barking and Dagenham, for services to education standards; Valerie MacIver, chairman, Highland Council Education Committee; Adam McBride, for services to mathematics in schools; John Miles, ecological adviser to the secretary of state for Scotland; James Murray, director of business development, Scottish Design Ltd, for services to business development;

Gillian Nott, lately chief executive, ProShare, for services to financial education; Alan Parrish, nurse adviser in learning disabilities, Royal College of Nursing, for services to nursing; Elizabeth Passmore, head, school improvement division, Office for Standards in Education; William Paterson, director, Institute for German Studies, University of Birmingham, for services to German scholarship; Patricia Petch, JP, chair, National Governors' Council, for services to education; David Phillips, head, department of chemistry, Imperial College of Science, Technology and Medicine, for services to science education; Stella Pirie, chairman, Westec, for services to training and enterprise in Avon; Nigel Poole, regulatory affairs manager, Zeneca Plant Science, for services to biotechnology; Ruth Rattenbury, lately head of exhibitions, Tate Gallery, for services to visual arts; Ann Risman, principal, Richmond Adult and Community College, Surrey, for services to further education; Margaret Smart, director, Catholic Education Service, for services to education; Christopher Stephens, head, division of child dental health, University of Bristol, for services to the use of IT in dental profession and to education; Aidan Stokes, principal, North Warwickshire and Hinckley College, for services to education policy; Andrew Dawson Taylor, director and head, ISIS Facility, Rutherford Appleton Laboratory, for services to neutron scattering; Ian Wilmut, project leader, Roslin Institute, Edinburgh, for services to embryo development.

MEMBERS OF THE ORDER OF THE BRITISH EMPIRE (MBE)

John Anderson, lately senior agricultural economist, Scottish Agricultural College, for services to agriculture; Mavis Bain, for services to educational examinations in Scotland; Marie-Noelle Barton, services to the Engineering Council's Women into Science and Engineering Campaign; George Bell, services to the University of Paisley and the community; Anthony Camp, services to Society of Genealogists; The Hon Jennet Campbell, services to education and music, Cornwall; Barbara Connolly, services to Liverpool College Choral Society;

Cyril Day, services to education and technical provision in southeast Wales; Douglas Dennis, services to education in North Yorkshire; Jane Dickinson, senior personal secretary, Department for Education and Employment; Sharatchandra Dongre, lately higher executive officer, Department for Education and Employment; John Fisher, services to education and training, construction industry; Anthony Gay, deputy principal, Kidderminster College, services to further education; Christina Gee, services to literary scholarship; Bert Isaac, for services to art education in Wales; Howard Jeffrey, coordinator, City and Islington College, London, for services to mentor programme and further education; Robert Kindred, for services to the Institute of Historic Building Conservation; John McGowan, lately laboratory analyst, Scottish Agricultural College, for services to agriculture and employee relations; John McLeod, head of education and training, Suffolk Training and Enterprise Council, for services to New Deal in Suffolk; Joyce Maxwell, for services to the Medical Research Council child psychiatry unit; Peter Mercer, president, the Gypsy Council for Education, Culture, Welfare and Civil Rights; Robert Morris, for services to University College, Oxford; Francis Pryor, director of archaeology, Fenland Archaeological Trust, for services to tourism; Richard Rendle, for services to the Royal Naval College, Dartmouth; Edward Ruddock, for services to architecture and to building conservation (Edinburgh); Ursula Russell, chair, Quality Careers Service, Coventry, for services to education, training and careers guidance; Peter Simkins, for services to the Imperial War Museum; David Mathieson Taylor, for services to transmissible spongiform encephalopathy research; Sonia Williams, dental practitioner, West Yorkshire, for services to children's dental health, especially for ethnic minorities; Shelah Wilson, for services to the Cancer Research Campaign; Lilian Wylie, for services to Glasgow College of Nautical Studies and to the Prince and Princess of Wales Hospice, Glasgow.

DIPLOMATIC HONOURS

KNIGHT BACHELOR

Arthur Gilbert, for services to the arts and culture.

COMPANIONS OF THE

ORDER OF ST MICHAEL AND ST GEORGE (CMG)

John Chipman, director, International Institute for Strategic Studies;

David Harris, director, Nottingham University Human Rights Centre.

CBE

John Marshall, lately head, European School, Brussels.

OBE

Mary Dodds, head, corporate information technology, British Council; John Richard Ewen, for services to youth development and to the community in Zambia; Ian Graham, for services to Mayan archaeology; Alan Haworth, for services to psychiatry and mental illness, Zambia; Maureen McGrath Henderson, for services to cancer research and prevention; Raymond Holliday, head, British Council School, Madrid; Brian Morton, for services to marine ecology, Hong Kong; John Riddoch Poynter, OA, for services to the Rhodes Scholarship programme in Australia; Paul Smith, director, British Council, New Zealand; Jocelyn Statler, for services to Chatham House; Michael Thomas, for services to management education and training, Poland; Nicholas White, for services to tropical diseases research.

MBE

Verla Basdeo, services to education and planning, Cayman Islands;

Linda Wills Plumb, services to education overseas; Mildred Pratt, services to education in Zambia; Hamish Cameron-Smith, services to education and community, Zambia; Olga Stanojlovic, assistant policy director, British Council.

COMMONWEALTH

HONOURS LIST

BAHAMAS

BEM: The Rev Norris Holman Mcdonald, for services to education. Willis Ervin Mckinney, for services to education.

GRENADA

MBE:Thomas Beggs, for services to education.

PAPUA NEW GUINEA

BEM: Maip Kei, for services to local government, education and the community.

ST LUCIA

MBE:Thomas Johannes, for services to education; Norella Edgitha Tobias, for services to education.

SOLOMON ISLANDS

OBE:Mathias Ramoni, for services to education and politics.

  • Print
  • Share
  • Save
  • Print
  • Share
  • Save
Jobs